Na rower w Ostródzie
Piękno przyrody w Ostródzie i jej okolicach oraz gęsto rozmieszczone zabytki zachęcają do zwiedzania. Jednak nie wszyscy jesteśmy miłośnikami pieszych wędrówek. Na weekendową wycieczkę wybierzmy więc rower i trasę, która odpowiada naszym potrzebom.
Trasy rowerowe w Ostródzie
Zróżnicowanie ścieżek rowerowych przebiegających przez gminę Ostróda jest na tyle duże, że każdy znajdzie coś dla siebie. Kilkanaście tras o długości od 17 do ponad 70 kilometrów czeka na pokonanie. Poniżej przedstawiamy dwie propozycje dla mniej i bardziej doświadczonych cyklistów.
Na Grunwald
Trasa rowerowa Pole Bitwy Grunwaldzkiej — Wysoka Wieś to świetna okazja do przypomnienia sobie o historii naszego kraju, która rozgrywała się tak niedaleko. Trasa jest jedną z krótszych i ma długość 17,7 km. Łączy się także z czerwonym szlakiem prowadzącym do samej Ostródy oraz z wejściem na szczyt Dylewskiej Góry, jeśli mielibyśmy ochotę na przedłużenie wycieczki. Mijaną po drodze atrakcją są też pozostałości folwarku rodu Finck von Finckenstein. To pomysł na wycieczkę dla mało doświadczonych rowerzystów lub jako czas na relaks i przemyślenia.
W kontakcie z naturą
Długi szlak prowadzący między innymi przez Stare Jabłonki, Kraplewo, Brzydowo, Turznicę i Rogowo tworzy pętlę z punktem wspólnym w Ostródzie. Miejscami dziki szlak daje możliwość na bliski kontakt z naturą i podziwianie walorów przyrodniczych najbliższych okolic. 68 km można pokonać w dwóch etapach, posiłkując się noclegiem w połowie trasy lub wracając do Ostródy pociągiem. Drugą połowę trasy również rozpocząć można taką podróżą. Poza pięknymi lasami i łąkami, po drodze uwagę zwraca jezioro Szeląg Mały, ostatni odcinek kanału Ostróda-Elbląg, śródleśne jeziorko Obst. Uważni obserwatorzy napotkają także inne przeplatające się ze sobą elementy dzikiej przyrody i pozostałości intensywnie rozbudowywanych szlaków kolejowych w regionie.