Interwencja policji wobec nagiego mężczyzny w Ostródzie i działanie Centrów Zdrowia Psychicznego
Głos alarmowy dotarł do dyżurnego komendy policji w mieście Ostróda po godzinie 17:00. Zgłoszenie dotyczyło nietypowej sytuacji, zauważonej na ulicach miasta – nagi, wychudzony mężczyzna przechadzał się pozbawiony żadnej odzieży.
Na miejsce zdarzenia natychmiast skierowano odpowiednie służby. Funkcjonariusze ustalili lokalizację mężczyzny, który został zatrzymany w pobliżu miejscowego liceum ogólnokształcącego. Interweniujący policjanci ustalili, że mężczyzna ten jest osobą korzystającą z pomocy psychiatrycznej. Ostatecznie, mężczyznę bezpiecznie przekazano pod opiekę rodziny.
Polska prowadzi program pilotażowy Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP), których liczba wynosi obecnie 31. CZP kieruje swoją pomoc do osób potrzebujących natychmiastowej interwencji psychologicznej czy psychiatrycznej, starając się przy tym utrzymać przyjazne, a nie izolacyjne podejście do pacjenta. Punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne tętnią życiem, gdzie na pacjentów czekają specjaliści z dziedziny psychiatrii – pielęgniarki psychiatryczne, psycholodzy, psychoterapeuci oraz psychiatrzy.
W Centrum Zdrowia Psychicznego nie ma biurokracji. Nie ma konieczności wcześniejszego zapisywania się i rejestrowania. Każdy może przyjść w dowolnym momencie (podczas godzin funkcjonowania CZP) szukając wsparcia dla siebie lub swoich bliskich. Centrum jest otwarte przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, średnio 8-10 godzin dziennie, w zależności od lokalizacji placówki.
Jeśli sytuacja zostanie zakwalifikowana jako pilna, proces terapeutyczny rozpocznie się nie później niż w ciągu 72 godzin od konsultacji w punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym CZP.