Weekendowe szkolenie rotacyjne dla żołnierzy 42 Morąskiego Batalionu Lekkiej Piechoty
W miniony weekend, żołnierze z 42 Morąskiego Batalionu Lekkiej Piechoty mieli okazję wziąć udział w następnym szkoleniu rotacyjnym. Część programu szkoleniowego została zrealizowana za pomocą symulatora pola walki.
Również przeprowadzono ćwiczenia skupiające się na jednym z kluczowych aspektów misji Wojsk Obrony Terytorialnej – udzielaniu wsparcia lokalnej społeczności. Żołnierze WOT regularnie, raz na miesiąc, uczestniczą w tzw. rotacjach szkoleniowych, a każdy rok szkoleniowy zamykają dwutygodniowym szkoleniem zintegrowanym.
Podczas weekendowego szkolenia, żołnierze z Morąga trenowali korzystając z symulatora pola walki „Śnieżnik”. Jest to zaawansowany system oświatowy, którego podstawowym zadaniem jest nauka wykrywania i rozpoznawania celów. Nie obyło się jednak bez bardziej konwencjonalnych elementów wojskowej sztuki – uczestnicy wydarzenia doskonalili swoje umiejętności w zakresie działalności saperskiej, obsługi radiostacji oraz ratownictwa na polu walki.
Jeden z pododdziałów batalionu miał za zadanie ochronę kluczowego elementu infrastruktury – wodociągów w Iławie. Ta część szkolenia ma ogromne znaczenie, gdyż to właśnie tego rodzaju zadania mogłyby czekać żołnierzy WOT w sytuacji rzeczywistego konfliktu. Symulowany scenariusz zadań zakładał ochronę obiektu przed atakami wrogich grup dywersyjnych.
Natężenie szkoleń żołnierzy WOT nie maleje, mimo licznych wyzwań stojących przed formacją. Wielu z nich jest zaangażowanych w operacji Feniks, która ma na celu zwalczanie skutków niedawnej powodzi na południu Polski, a także w ochronie granicy polsko-białoruskiej. W obydwu tych operacjach biorą udział żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która liczy około 3,5 tysiąca żołnierzy.