Odkryj cud techniki w Ostródzie
Muzea techniki i niezwykłe projekty przyciągają pasjonatów na całym świecie. Wielu z chęcią obejrzałoby z bliska wieżę Eiffla czy przeprawiła się kanałem La Manche. Nie zapominajmy jednak, że perełki współczesnej techniki mogą znajdować się bliżej, niż nam się wydaje. Mieszkańców i odwiedzających Gminę Ostróda zapraszamy do zapoznania się jednym z nich.
Praktyczne połączenie
Kanał Elbląski w swojej potocznej nazwie nie kojarzy się z Ostródą, a łączy przecież obie miejscowości. Jego historia sięga roku 1837, kiedy prace nad projektem rozpoczął George Jacob Steenke na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV. Głównym założeniem podczas pracy nad kanałem było połączenie Morza Bałtyckiego z Prusami wschodnimi, do których należały w tym okresie tereny Gminy Ostróda. Nie trzeba dodawać że w XIX wieku szlak umożliwiający żeglugę do tak znaczących obszarów, jakimi są morskie nabrzeża, znacząco przyspieszał transport towarów i wpłynął na rozwój gospodarki.
Co go wyróżnia?
Wyjątkowość kanału ostródzko-elbląskiego podkreślana jest w skali światowej. Jest to najdłuższy szlak wodny typu kanałowego o długości ponad 82 km. Wyróżniają go też rozwiązania technologiczne, wśród których wymienić należy dwie śluzy i 5 pochylni, po których statki poruszają się po specjalnie zaprojektowanych wózkach. Dzięki tak precyzyjnej regulacji poziomu wody w kanale możliwa stała się żegluga. Uznaniem wyjątkowości kanału łączącego Ostródę i Elbląg są tytuły Zabytku Techniki, Pomnika Historii oraz jednego z siedmiu cudów Polski. Z pewnością należy dodać, że jest to tylko jeden z odcinków systemu wodnego łączącego pobliskie miejscowości. Jego sumaryczna długość wynosi aż 147 km.
Jak poznać magię techniki z kanałem ostródzko-elbląskim?
W ciepłych miesiącach, od maja do września, można udać się na rejs turystyczny wzdłuż kanału. Pozwala to na własne oczy zobaczyć pracę śluz i pochylni i z perspektywy wody podziwiać krajobraz wzdłuż szlaku. Fragmenty kanału są także widoczne z niektórych odcinków szlaków pieszych i rowerowych oraz z dróg w ramach wycieczki samochodowej. Osobom pragnącym zdobyć więcej informacji odnośnie funkcjonowania i konstrukcji całego kanału polecamy natomiast materiały publikowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego. Dostępne są między innymi na stronie internetowej stowarzyszenia.