Dożynkowy wieniec – symbol żniw i podziękowania za zebrane plony w powiecie ostródzkim
Polacy każdego roku obchodzą zasłużone święto dożynek, które jest nierozerwalnie związane z tradycją kraju. Wieniec dożynkowy, jako wyraz ukończenia żniw i wdzięczności za zebrane plony, jest jego kluczowym elementem. Dożynki to nie tylko ceremonia, ale również okazja do spotkania i wspólnej zabawy. Ciekawe jest, kiedy i gdzie mieszkańcy powiatu ostródzkiego będą świętować ten rok?
Świętowanie dożynek ma miejsce nie długo po 15 sierpnia, dniu kiedy obchodzi się święto Matki Boskiej Zielnej, co jest odzwierciedleniem polskiego przysłowia „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Czas na te obchody właśnie nadchodzi.
Zygmunt Gloger w swoim dziele „Rok polski w życiu, tradycji i pieśni” opisuje piękno tego zwyczaju. Pyta, kiedy rolnik ma najwięcej powodów do radości oraz kiedy powinien podziękować Bogu, ziemi i ludziom za pomoc, jeśli nie wtedy, gdy zgromadzi pod swoim dachem owoce ciężkiej pracy?
Tradycja dożynek jest głęboko zakorzeniona w kulturze folwarcznej, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XVI wieku. Organizowane były przez dziedziców jako forma podziękowania za pracę wykonaną przez żeńców na polach podczas żniw. Podczas dożynek urządzano ucztę i zabawę przy muzyce, co było okazją do cieszenia się i odpoczynku. Obecnie stanowią one popularne święto, które jest okazją do spotkania dla lokalnych społeczności, a organizowane są przez włodarzy na terenach rolniczych.
Od lat ważnym elementem święta są konkursy wieńców dożynkowych, najczęściej organizowane przez koła gospodyń wiejskich. Przygotowanie wieńca to nie tylko piękna tradycja, ale także okazja do wykazania swojej kreatywności i zdolności manualnych. Kształt wieńca nawiązuje zazwyczaj do regaliów królewskich, zwłaszcza korony, składającej się z czterech splecionych pałąków lub słomianych warkoczy. Elementy wieńca mają swoje konkretne znaczenia – zboże symbolizuje plon i dostatek, kwiaty piękno przyrody, radość i miłość, owoce obfitość i płodność, a wstążki dodają koloru i życia.